TAXIKÁŘŮM SE PO LETECH MĚNÍ MOZEK, POTVRDILI NEUROLOGOVÉ

16.10. 2018 00:00
zdroj: https://www.national-geographic.cz/clanky/taxikarum-se-po-letech-meni-mozek-potvrdili-neurologove.html

KREATIVNÍ PAMĚŤ, EXCELENTNÍ MYŠLENÍ

"Taxikáři jsou geniální. A může za to jejich práce. Aby se člověk mohl stát v Londýně licencovaným taxikářem, musí se naučit orientovat v labyrintu 25 000 ulic a dalších 20 000 důležitých míst. Ty tvoří střed Londýna a právě tuto oblast se musí všichni taxikáři naučit „jezdit“ – bez pomoci navigace, samozřejmě. Dávají se na takovou práci jen lidé s výjimečným mozkem, anebo se při učení dokážeme takové množství detailů sami naučit?

Aby našly pravdu, zkoumaly psycholožky Katherine Woolettová a Eleonor Maguireová mozky taxikářů a porovnávaly je s mozky obyčejných lidí. Aby se člověk stal taxikářem Londýně, trvá mu asi 3-4 roky, než načerpá znalosti potřebné ke složení zkoušky, která je potřebná pro provozování taxikářské živnosti. Tento proces je zdaleka nejpřísnější na světě, ale pro výzkumníky nabízí spoustu příležitostí k dlouhodobému studiu. 

Co musí umět "obyčejný" taxikář

Obě výzkumnice si vyhlédly 79 osob trénujících na taxikáře, a ty pak prohnaly sérií 31 různých psychologických testů. Zjišťovaly přitom faktory jako IQ, paměť a také rozměry šedé kůry mozkové. Zpočátku byly testované osoby stejné – nikdo se od průměru nijak výrazně neodlišoval. Ale po čtyřech letech tréninku se lidé zcela změnili. Ze 79 původních osob jich jen 39 splnilo testy, 20 neuspělo vůbec a zbytek se pokusil testy zopakovat v druhém kole. Z této skupiny napodruhé uspěli jen dva adepti. 

Pozorování ukázala, že skupina, která testy prošla, měla výrazně větší objem šedé kůry mozkové v oblasti hippokampu, tedy v místě mozku odpovědném za paměť a prostorovou představivost. Tyto, údajně velmi výrazné změny nebyly pozorovány u těch, kdo testy neprošli, ani u běžných řidičů. 

Výsledek studie publikované v odborném časopise Current Biology jasně dokazuje, že mozky londýnských taxikářů jsou v mnoha ohledech značně vyspělejší než mozky běžných Britů. Experiment však nenašel odpověď na otázku, odkud se bere schopnost změnit mozek. Může za to nějaká genetická vlastnost, která umožňuje měnit se pod tlakem prostředí? Anebo je to v silách každého člověka a je jen otázkou vůle, přimět se k tomu?

Asi nejdůležitější odpověď však dala tato studie těm, kdo o sobě pochybují. „Nade vší pochybnost jsme dokázali, že mozek zůstává dostatečně tvárný i v dospělosti – umožňuje nám naučit se nové dovednosti a úkoly, i když nejsme už úplně mladí,“ napsala Eleonor Maguireová."

 

Máme velkou radost, že  v SOVA STUDIU můžeme přivítat skvělého lektora a trenéra paměti pana Müllera a Vám tak dát možnost zjistit, že i Váš mozek je dostatečně tvárný a  že můžete mít skvělou paměť.

Na kurzu se naučíte používat nástroje, které vám pomohou rozvíjet Váš potenciál a mít KREATIVNÍ PAMĚŤ a EXCELENTNÍ MYŠLENÍ.  Kurz se uskuteční již 1.11.2018 , více informací a možnost přihlásit se najdete ZDE.

Související kurzy