Cíl kurzu
Cílem semináře je poskytnutí základního přehledu vzájemných práv a povinností mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací, která u něj působí, upozornění na některá pochybení běžná v rámci kolektivního vyjednávání a kolektivních smlouvách. V rámci semináře bude prodiskutován také samotný proces kolektivního vyjednávání a jak postupovat v případě že se dohoda nepodaří.
Lektor
Pro koho je kurz určen
Seminář je určen zejména personalistům, ale také vedoucím zaměstnancům, interním právníkům a jiným osobám, které se zabývají pracovněprávní oblastí.
Obsah školení
Úvod do problematiky
- V úvodu si uděláme krátký exkurz do historie odborových organizací a jejich zakotvení v mezinárodních úmluvách.
Působení odborové organizace a jeho podmínky
- V této části bude rozebrán vznik a zánik odborové organizace, stejně jako začátek a ukončení působení odborové organizace u zaměstnavatele.
Informování, projednání a souhlas odborové organizace
- V této části se podíváme na základní povinnosti zaměstnavatelů vůči odborovým organizacím (jiné než související s kolektivním vyjednáváním), a to zejména se zaměřením na situace, ve kterých zaměstnavatel potřebuje souhlas odborových organizací.
Vybrané otázky kolektivních smluv
- V této části se podíváme na vybrané problémy spojené s obsahovou stránkou kolektivních smluv a doporučení k tomu, co by v kolektivní smlouvě být (ne)mělo.
Kolektivní vyjednávání
- Následně si probereme proces kolektivního jednání a zejména postup v situacích, kdy se kolektivní vyjednávání nedaří podle představ a nedaří se dospět k dohodě.
Kolektivní spory, stávka a výluka
- V závěru se pak podíváme na nejzazší situace, do kterých může kolektivní vyjednávání dospět, se zaměřením na podmínky pro vyhlášení stávky a povinnost zaměstnavatele a odborové organizace s tím spojené.